Dobrovoljno vatrogasno društvo Rasinja ima iza sebe bogatu tradiciju. Uz vatrogasno društvo vezane su gotovo sve aktivnosti u općini Rasinja te u samome mjestu.
Osnivači društva
Godine 1887. na inicijativu građana sela Rasinja pristupilo se osnivanju Dobrovoljnog vatrogasnog društva Rasinja u čiji su sastav ušli mještani Rasinje i Cvetkovca. Utemeljitelji društva bili su Ferdinand barun Inkey Pallinski, župnik Antun Kovačić, odvjetnik dr. Mate Pavelić, trgovac Šandor Lobl, trgovac Josip Sahvarti.
Prema pisanoj spomenici ovoga društva bilo je u početku 34 člana, a kao osnivači spominju se Franjo Veseli – zapovjednik, Šandor Lebl – dozapovjednik, Ivan Sonabend – tajnik, Stjepan Kapitanić, Josip Bahunek i Albert Friben – odjelni vođe, Franjo Hunjadi – rizničar i Imbro Palmović – spremištar te ostali članovi.
Na godišnjoj skupštini društva 1898. godine ustanovljena su prva „Pravila dobrovoljnog vatrogasnog društva iz Rasinje“.
U ta davna vremena, iako skromnih mogućnosti za ono vrijeme naše je društvo bilo tehnički dosta jako. Osim spremišta nisu imali druge prostorije gdje bi održavali svoje sastanke, priredbe – gdje bi se sastajali i družili.
Društvo je posjedovalo dvije ručne štrcaljke, jedna je kupljena iz vlastitih sredstava, dok je drugu štrcaljku poklonila Zemljišna zajednica ovlaštenika sela Rasinje.
Već 9. svibnja 1904. godine razvijen je i prvi vatrogasni barjak našeg društva, koji je poklonila barunica Ludmila Inkey.
Izgradnja doma
Godine 1924. dolazi do reorganizacije u društvu, pa je iste godine za predsjednika izabran Jakob Banek, koji je na toj dužnosti proveo pune 24 godine i kojem pripadaju zasluge za rad i razvoj društva u ono vrijeme.
U tom periodu tj. 1927. godine građen je, a kasnije dograđivan prvi Vatrogasni dom u našem selu. Obilježavajući 40 – godišnjicu rada i djelovanja, društvo otvara svoj vlastiti dom, kod čijeg građenja su izdašnu pomoć pružili mještani Rasinje i okolice, kako u radnoj tako i u novčanoj pomoći. Novčanu pomoć društvo je primilo i od iseljenika iz Amerike.
Iste 1927. godine osniva se i diletantska grupa te na staru godinu u novootvorenoj pozornici doma nastupa prvi puta. Godinu dana kasnije osniva se i vlastita limena glazba, a za zborovođu je imenovan Josip Ribić koji podučava članove društva i vodi brigu o instrumentima. Daljnjim razvojem rada društva i na kulturno-prosvjetnom polju postojeći Vatrogasni dom postaje premalen, pa se već za 50 – godišnjicu društva isti proširuje.
Dolazi I. svjetski rat, kada za društvo nastaje prekid aktivnog rada. Poslije II. svjetskog rata društvo okuplja svoje članove i započinje s aktivnim radom, pa tako 1947. godine proslavlja svoju 60. obljetnicu svečano i veličanstveno.
Da bi se odalo dužno poštovanje svim umrlim vatrogascima 2. svibnja 1956. godine na mjesnom groblju u Rasinji otkriven je spomenik svim preminulim vatrogascima, pod pokroviteljstvom Stjepana Baneka. Godinu dana kasnije društvo dobiva novi barjak koji daruju Franjo i Terezija Kovaček.
Godine 1967. društvo dobiva novi agregat „Savica“ čiji su pokrovitelji Franjo i Josipa Opica, a godinu dana kasnije na krov Vatrogasnog doma postavljena je električna sirena.
1970. godine započinje gradnja novog vatrogasnog doma, a 1972. godine društvo kupuje agregat „Rosenbauer“. Sagrađena je i nova garaža i kupljen novi kombi.
1983. godine izgrađen je toranj za sušenje cijevi, a nešto kasnije društvo nabavlja i traktorsku cisternu.
Godine 1987. dobrovoljno vatrogasno društvo Rasinja obilježava 100. obljetnicu humanog rada na kojoj je prisustvovao veliki broj vatrogasaca i prijatelja društva.
Deset godina kasnije, točnije 17. i 18. svibnja 1997. godine proslavljena je i 110. godišnjica postojanja i uspješnog rada DVD – a Rasinja. Bili su nazočni gosti iz 65 vatrogasnih organizacija iz Hrvatske te naši prijatelji iz Hajdoša i Domžala u Sloveniji, kao i predstavnici firme „Euro-figo“ iz Nizozemske. Đurđa i Zvonimir Frančić daruju društvu novi vatrogasni barjak koji je blagoslovljen u crkvi Našašća Sv. Križa u Rasinji.
Vatrogasna natjecanja i natjecateljske desetine
Dobrovoljno vatrogasno društvo Rasinja već je dugi niz godina prisutno sa raznim vatrogasnim desetinama na mnogim natjecanjima, o čemu svjedoče brojni pehari i priznanja u vitrinama društva. Rasinjski vatrogasci danas se nalaze u samom vrhu hrvatskog vatrogastva, a poznati su diljem Hrvatske, a i van njenih granica. Muška i ženska desetina višestruki su prvaci županije Koprivničko-križevačke, a na državnom natjecanju u Rijeci 1996. godine osvojili su drugo, odnosno peto mjesto. Muška desetina osvajanjem drugog mjesta stekla je pravo natjecanja na europskom vatrogasnom natjecanju u Danskoj. Na vatrogasnoj olimpijadi 1997. godine u danskom gradu Herningu muška desetina osvojila je srebrnu medalju. Unatrag nekoliko godina aktivan je i vatrogasni podmladak.
U posljednjih dvadeset godina naše desetine sudjelovale su na otvorenom međunarodnom vatrogasnom natjecanju u Donjoj Austriji gdje postižu odlične rezultate i promiču glas Hrvatskog vatrogastva. Sudjelovali smo na državnom prvenstvu u Varaždinu 2000. godine, Splitu, 2008. godine, Zadru 2012. godine, Puli 2016. godine i Varaždinu 2020. godine.